 |

|
[Webcomic] After Days Of Passion
04 december 2005 |
After Days Of Passion
Auteurs: Antony Johnston en Ben Templesmith
Website: www.opi8.com/sequence/afterdays
Webcomics lijken veel op krantenstrips, zijn lelijk amateurwerk en worden enkel gemaakt door tekenaars die hopen ontdekt te worden door uitgeverijen. Dit zijn veelgehoorde kritieken op het medium. Lang niet altijd onterechte kritiek. After Days of Passion is een krachtig voorbeeld van het tegendeel, maar wel een ouwetje. Dit interactieve, persoonlijke verhaal staat al op het web sinds 2000 en de niet-lineaire wijze van vertelling is sindsdien vrijwel nergens meer nageaapt. Spreekt het niet aan? Lezen we dan toch liever krantenstrips? Tijd voor een beschouwing.
After Days of Passion is, allereerst, een ervaring. Dit korte verhaal over een relatie onder druk van verslavingen, ineenstortende dromen van een gezamenlijke toekomst en verscheurende gevoelens van spijt is op zichzelf al de moeite waard. Ja, de zinnen zijn hier en daar erg cliché en dit soort verhalen is al duizenden keren verteld, maar toch vormt het op zichzelf al een prestatie. Daar komt dan nog het visuele geweld bij van Ben Templesmiths ondersteunende beelden. Kwalitatief steekt dit korte verhaal dus sowieso al boven het gros van de webcomics uit, zeker voor degenen die van meer kunstzinnige vertellingen in stripvorm houden. En een krantenstrip is het al zeker niet.
Allemaal prima, maar dit soort dingen hebben we in drukvorm natuurlijk ook wel eens gezien. Wat deze strip een 'echte' webcomic maakt - een vertelling die nadrukkelijk gebruik maakt van de mogelijkheden van het medium - is vooral de navigatie. Door op de achtergrond te klikken of op de iconen die telkens variërend opduiken kies je zelf je pad door deze ervaring heen. Daardoor kom je regelmatig op dezelfde segmenten uit, maar dat wekt ook direct weer de indruk van een geëmotioneerde vertelling waarbij deze herhaling een bewust stijlmiddel is. Zoals sommige gedachten ook in lineaire, emotionele verhalen opnieuw terugkeren. Maar het is geen geheel bewust stijlmiddel, want je hebt immers zelf dit pad gekozen.
Verrijkt dit de ervaring, of juist niet? Voor beide meningen valt wat te zeggen. De breuken in kleursettings en vertelling na het klikken op een nieuw icoon kunnen sommige lezers wellicht flink op de zenuwen werken. Anderzijds hoort bij een goed emotioneel relaas dat je sowieso het 'achterliggende' verhaal bij elkaar puzzelt uit de informatie die tussen de emoties door bovenkomt.
Zoals je met een droefdronken kerel in de kroeg zou kunnen zitten die een verwarrend relaas houdt over iets dat hem al jaren dwarszit en die enkel zijn hart zit te luchten zonder enige narratieve vorm aan te houden, en je als luisteraar je best doet om de aanleiding van zijn trauma te begrijpen. De een blijft ver bij zo'n man weg, de ander luistert aandachtig. Of After Days of Passion dus een webcomic is die je aan zal spreken, moet je voor jezelf beslissen.
Bij deze specifieke inhoud kan de interactieve manier van vertellen dus absoluut een goede toevoeging vormen. Maar of het voor andere typen verhalen zou werken? Waarschijnlijk niet - verhalen worden immers bij voorkeur toch nog min of meer lineair verteld. Dat het niet of bijna niet nagevolgd is in vijf jaar tijd verrast dus op zich niet zoveel.
Antony Johnston is sindsdien schrijver van diverse graphic novels en Three Days in Europe (Oni Press), terwijl Ben Templesmith tekenaar is voor onder meer Hellspawn. Of ze reeds succes in de wereld van de gedrukte strip hadden vóór After Days of Passion en of ze anders dit succes aan deze webcomic te danken hadden, weet ik niet. Het argument van 'ontdekt willen worden' is dus snel gemaakt, zeker als je merkt dat hu webcomic vooral nog online staat omdat het digitale magazine Opi8 nog altijd bestaat.
Dat neemt niet weg dat dit korte verhaal een indrukwekkende ervaring is en een oprechte poging de mogelijkheden van het medium te verkennen en aan te tonen wat er allemaal mee kan. After Days of Passion is een waardige mijlpaal in dit medium en heeft niks aan kwaliteit ingeboet in al die jaren. De dagen van passie die ongetwijfeld in de totstandkoming van deze strip zijn gestoken, smeulen nog altijd zichtbaar na.
René van Densen

Het idee van een wekelijkse Webcomic Review is ontstaan op de beurs Clickburg. Wil je een reactie geven op deze recensie? Dat kan op de speciale Review-sectie van het Clickburg Forum.
|
|
 |
 |
 |
|
|